Nepříjemný tlak v močové trubici může naznačovat, že trpíte infekcí močového ústrojí. Jelikož může propukat postupně, zprvu můžete bojovat se zánětem močové trubice. Teprve pak se může přidat i zánět močového měchýře, v horším případě třeba i zánět ledvin. Jakých projevů si všímat? A může být nepříjemný pocit v močové trubici způsoben i něčím jiným? A jak zánět močové trubice léčit?
Infekce močových cest jsou v lidské populaci poměrně dost běžné, takže už jim téměř nikdo nevěnuje takovou pozornost, jakou by si zasloužily. I když záněty často trápí ženy, které mají močovou trubici krátkou a posazenou do blízkého sousedství míst, která zvyšují riziko kontaminace, ve vyšším věku se tento problém zcela nevyhýbá ani mužům.
Vzhledem k tomu, že schopnost močit může dost zásadně zhoršovat nezhoubně zvětšená prostata nebo zánět prostaty, je pochopitelné, že se budete chtít zánětu močové trubice co nejdříve zbavit.
Jak ho ale poznáte? A existují nějaké tipy, co vám může pomoci se ho rychleji zbavit?
Co je to zánět močové trubice?
Zánět močové trubice je přesně tím, na co odkazuje název. Postihuje močovou trubici, která vede z močového měchýře ven z těla. Jelikož jde o první část močového traktu (směrem zespodu), obvykle se v ní zánět projeví jako první. Infekce močových cest pak nejčastěji spouští přítomnost mikroorganismů, které nemají v močovém ústrojí co dělat.
Příznaky a projevy
Jedním z hlavních příznaků zánětu močové trubice je bolest při močení.
Dále se může objevit:
- Častější nutkání na močení
- Problém se zahájením močení
- Svědění a pálení
- Bolest při styku
- Krev v moči
- Krev v ejakulátu
V případě, že se setkáte s nějakými vážnějšími příznaky, mezi které patří například stopa krve, je vhodné o své situaci informovat ošetřujícího lékaře. Tímto způsobem se totiž mohou projevovat i potíže, které vás mohou ohrožovat na životě, proto je vhodné, aby se na vás někdo podíval.
Pálení a bolest močové trubice
Spolu s častějším nutkáním na močení patří mezi nejčastěji popisované příznaky pálení a bolest močové trubice při močení. Z toho důvodu mohou někteří muži volit méně časté močení a snížení příjmu nápojů. I když se to zdá být logické, ve skutečnosti jde o dvě nejhorší věci, které můžete při zánětu močové trubice udělat. Důležité je, aby se cizorodé látky vyplavily během močení, proto nemá smysl upravovat pitný režim směrem dolů. Také je důležité jít na toaletu, když cítíte potřebu.
Výtok z močové trubice
Výtok z močové trubice může být přítomen u žen, ale nemusí se vyhýbat ani mužům. Nyní nemluvíme o výronu preejakulátu ani semene, ale o čemkoli jiném, co se nespojuje s vaší sexuální aktivitou.
Nejčastější příčiny
Jedním z problémů, který může riziko vzniku zánětu močové trubice u mužů zvyšovat, je nezhoubně zvětšená prostata, kvůli které se nemusí dostatečně vyprazdňovat močový měchýř. Také ale může být na vině horší intimní hygiena, skryté onemocnění (například cukrovka) a nechráněný pohlavní styk, v průběhu kterého může docházet k přenosu nejrůznějších infekcí. (Od těch kvasinkových až po pohlavně přenosné choroby.)
Jak léčit zánět močové trubice?
V případě, že vás trápí nezhoubně zvětšená prostata, která může podporovat vznik infekcí močových cest, vyzkoušejte dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy, které obsahují bylinky a další látky na její podporu a na podporu normálního stavu močových cest. V jejich složení hledejte vrbovku malokvětou, saw palmetto, kopřivu dvoudomou, lykopen, zinek a další. Tyto doplňky stravy můžete užívat jak při řešení potíží, tak i v případě, že vás trápí častější močení, ale jinak žádné další potíže nemáte.
V neposlední řadě také nezapomínejte na správně nastavený pitný režim a na močení ve chvíli, kdy ucítíte potřebu. Při návštěvě toalety nespěchejte, raději chvíli počkejte a zkuste, jestli v močovém měchýři nezůstaly zbytky tekutiny. Také nic nepokazíte, když začnete klást větší důraz na intimní hygienu a když se čas od času ukážete u svého urologa, který je specialistou na močové a mužské reprodukční ústrojí.