Prostata je žláza, která se nachází pod mužským močovým měchýřem. A proč že tam je? Především proto, aby vytvářela tekutinu, která je klíčová pro normální fungování spermií. Jenže, tělo stárne. A s tím jdou ruku v ruce všelijaké komplikace a problémy. Proto vás připravíme na preventivní vyšetření prostaty.
Muži si to často odmítají přiznat, ale po každých dalších narozeninách si začnou všímat různých zádrhelů a bolístek, které předtím neznali. Může to začít zcela nevinně. Třeba poklesem libida, nebo častějším nočním močením, které není tak plynulé, jako když jim bylo dvacet.
Může se to ale odrazit i na bolestivé ejakulaci, nebo na erektilní dysfunkci, která mužům vezme (nejen řečnicky) všechen vítr z plachet.
V dnešním článku vám proto povíme, co se s tím dá dělat a jak se připravit na vyšetření prostaty.
Jak probíhá vyšetření prostaty
První vyšetření prostaty je pro mnoho mužů učiněným strašákem. Co mi tam budou dělat? Nebude to bolet? A nebude to trapné?
Samozřejmě, všichni si umíme představit mnohem příjemnější činnosti, kterým bychom se chtěli místo návštěvy urologa věnovat. Na druhou stranu je potřeba být zodpovědný a některým problémům začít co nejdříve předcházet. Když se totiž neřeší, mají obvykle tendenci se zhoršovat. A to by mohl být problém. Abyste se nemuseli bát, rádi vám objasníme, co se bude dít.
Vyšetření ultrazvukem
Každý moderně vybavený urolog má v ordinaci ultrazvuk. Jde o přístroj, který po přiložení na požadovanou část těla dokáže spolehlivě zobrazit, co se děje uvnitř. Kromě toho, že je naprosto neinvazivní ani nebolí.
Mužů, kteří se setkají s ultrazvukem prostaty je spíš menšina. Lékař k němu obvykle přistupuje až ve chvíli, kdy má podezření na nějaký patogenní nález na prostatě. Během ultrazvuku se do konečníku vsune velmi tenká sonda, která doktorovi ukáže skutečný stav věcí. Někteří doktoři provádějí i ultrazvuk semenných váčků. Tento postup muže uchrání před zbytečným odběrem vzorku na biopsii.
Vyšetření z krve
Součástí standardního vyšetření prostaty může být i odběr a rozbor vzorku krve. Z něj se dá poznat, zda v krvi nemáte zvýšenou hladinu PSA proteinu. To by mohlo naznačovat, že máte zvětšenou prostatu, prostatitidu nebo rakovinu prostaty. (Jelikož každý z těchto stavů má jinou závažnost, vyšší hladinu PSA proteinu v krvi si hned nevysvětlujte špatně.)
Vyšetření pohmatem
Naprostým základem každé prohlídky je vyšetření pohmatem. Lékař si aplikuje na prst ruky v rukavici gel a ten vám opatrně vsune do konečníku, ze kterého je prostata velmi dobře přístupná. Už jen z toho dokáže odhadnout její velikost, nebo abnormality. Vyšetření není bolestivé a trvá jen velmi malou chvilku.
Kdy na něj zajít?
Oproti ženám, které chodí na pravidelné prohlídky ke svému ženskému lékaři, můžete jít k urologovi i ve chvíli, kdy žádné problémy s prostatou nemáte. Hlavně kvůli tomu, že jde o specialistu na močové cesty. Řeší problémy s močovými kameny, nebo třeba s infekcemi močového ústrojí. Obrátit se na něj můžete i v případě, že vás trápí neplodnost, inkontinence nebo prolaps močového měchýře.
Záleží na věku?
Rozhodně je moudré, abyste se naučili chodit k urologovi ještě předtím než dosáhnete středního věku. (Kdy se problémy s prostatou obvykle objevují poprvé.) Také se k němu neváhejte objednat kdykoliv jindy, když budete řešit některý z výše uvedených problémů. Například trable s močovými cestami, nebo neplodnost, která je v dnešní době velkým strašákem.
Co může vyšetření prostaty odhalit?
Vyšetření prostaty může ukázat, že trpíte nezhoubně zvětšenou prostatou. Ta obvykle způsobuje problémy s přerušovaným močením a nepříjemné pocity, které vás nutí k potřebě častěji si odskočit. Urolog zvládne vyřešit i zánět prostaty, který může být chronický, nebo akutní. V neposlední řadě dokáže zachytit rakovinu prostaty, která se dá velmi dobře léčit.
Zdraví prostaty na prvním místě
I když je pravidelná návštěva u urologa důležitá, není to všechno, co pro sebe a zdraví své prostaty můžete udělat. Pozorujete na sobě první příznaky problémů s prostatou, nebo chcete svou prostatu podpořit? V tuto chvíli se jako nejlepší řešení nabízí přírodní doplňky stravy s obsahem bylinek na prostatu. Obsahovat by měly zejména kopřivu dvoudomou, serenou plazivou, slivoň africkou a vrbovku malokvětou. Kombinace těchto účinných látek pomůže udržet vaši prostatu ve zdraví. Klíčový je i pravidelný pohyb a zdravá tělesná váha. Vyzkoušet můžete také Kegelovy cviky.