Prostata je žláza, která je součástí mužského reprodukčního, ale částečně i močového ústrojí. Když jsou muži mladí, obvykle ji nic zásadního netrápí. Tělo ale stárne, takže vyžaduje mnohem důkladnější a cílenější údržbu. A ani tak nelze úplně vyloučit, že se u vás jednoho dne neobjeví rakovina prostaty. Co tato prognóza znamená? A co vás čeká?
Muži se ve většině případů o své zdraví nestarají tak svědomitě, jako jsou na to zvyklé ženy. Návštěvu lékaře, zvlášť, když nepociťují žádné problémy, považují za zbytečnou. Navíc, lékaři podle mnohých hledají jen problémy, které neexistují. Tak proč tomu jít naproti?
Ovšem, bez prevence se u vás mohou nepozorovaně rozvinout nepříjemné a mnohdy i velmi vážné choroby. Z nichž některé mohou dokonce ohrozit vaše vyhlídky na dlouhý a kvalitně strávený život. Mezi největší strašáky v tomto ohledu patří rakovina prostaty.
Co když ji při náhodné kontrole najdou právě vám?
Co je to rakovina prostaty?
Rakovina prostaty je velmi vážné onemocnění, které se nejčastěji týká mužů, kteří jsou ve středním věku, či v pozdějším seniorním věku. V tomto případě rakovina postihne prostatu. Ta se nachází pod močovým měchýřem, pod kterým těsně obklopuje část močové trubice. Její primární funkcí je produkce tekutiny, která je nezbytná pro životaschopnost spermií. Také je zodpovědná za tvorbu testosteronu.
Tento druh rakoviny se může stejně, jako všechny ostatní, dále rozšiřovat do těla. V takovém případě hovoříme o vzniku metastáz. Pokud se rakovina prostaty neléčí, může skončit smrtí.
Příznaky a projevy rakoviny prostaty
Jedním ze způsobů, jak poznat rakovinu prostaty, je včasné zachycení prvních příznaků. Problém je ale v tom, že se mohou dost zásadně překrývat s příznaky méně vážných onemocnění prostaty. Je tedy možné, že pokud dojde k záměně a muž k lékaři nejde na zdravotní prohlídku, prognóza přežití může být po prodlouženém termínu stanovení správné diagnózy horší.
Lékaře vyhledejte, pokud zaznamenáte:
- Častější potřebu močit
- Slabší proud moči
- Krev v moči
- Erektilní dysfunkci
- Bolest v podbřišku, v hrudi nebo v zádech
Ne všechny tyto projevy musí hned znamenat rakovinu. Může jít i o běžně se vyskytující nezhoubně zvětšenou prostatu. Je ale lepší mít jistotu. Takže návštěva lékaře je rozhodně krokem správným směrem.
Metastázy rakoviny prostaty
Agresivní rakovina prostaty může metastázovat do dalších částí těla. Poměrně běžné jsou metastázy do kostí. Běžně jde o kosti v oblasti pánve, kyčlí nebo páteře. Pokud je rakovina v tomto stádiu, je považována za velmi vážnou. Mnohdy jde o poslední stádium, ve kterém už lékaři nemohou nic dělat.
Léčba rakoviny prostaty
Když přijdete k lékaři, provede manuální prohlídku prostaty pohmatem. Také může provést ultrazvuk, test moči a krevní test. V závislosti na výsledcích pak stanoví správnou diagnózu. Poté se ještě pokusí zjistit, jakým procházíte stádiem nemoci. Čím ranější nález je, tím to pro vás bude lepší. Není to ale podmínkou, protože agresivní nádory mohou být těžko léčitelné i při brzkém záchytu.
Lékař vám pak může naordinovat:
- Operaci nebo ozařování
- Hormonální terapii
- Imunoterapii
- Chemoterapii
Samozřejmě, bude to běh na dlouhou trať. Pokud se ale rakovina nerozšířila do dalších částí těla, je šance na přežití celkem vysoká. Nezapomínejte ale na to, že stejně jako u jiných druhů rakoviny se může rakovina prostaty zase časem vrátit. Proto byste měli svědomitě docházet na všechny kontroly. Protože nemáte definitivně vyhráno.
Pokud chcete mít i mezi kontrolami alespoň malou jistotu, že je všechno v pořádku, můžete si koupit domácí test na rakovinu prostaty. Profesionální vyšetření u lékaře sice nenahradí. Ale může vás včas upozornit na to, že byste se měli objednat.
Prevence rakoviny prostaty
Ačkoliv ne všemu v životě jde zabránit, u rakoviny prostaty je i tak vhodné věnovat se prevenci. Ta může alespoň v malé míře napomoci tomu, že se zmenší riziko jejího vzniku. (Ale jak už bylo řečeno, genetiku a další faktory to ze hry najisto úplně nevyřadí.)
Obecně se mužům doporučuje:
- Jíst rajčata a další červené druhy zeleniny, které obsahují lykopen
- Zvýšit konzumaci ostatních druhů ovoce a zeleniny
- Zvýšit konzumaci luštěnin
- Pít kvalitní zelený čaj
- Pít kávu
- Jíst zdravé tuky
Dále se doporučuje skoncovat s kouřením. To totiž může mít na vznik rakoviny negativní vliv. A to se netýká jen rakoviny prostaty.
V jídelníčku by vám dále neměly chybět ryby, které jsou bohatým zdrojem nenasycených mastných kyselin Omega-3. Někteří odborníci se navíc domnívají, že prospěšná může být i pravidelná konzumace mléčných výrobků a folátů.
Součástí prevence je pak i pravidelný pohyb a především pak prevence, na kterou se budete dostavovat ke svému ošetřujícímu lékaři.
Když výsledky vyšetření dopadnou v pořádku, můžete vyzkoušet i přírodní doplňky stravy na prostatu, které podpoří její normální funkci. Vyhovovat by vám mohl třeba vícesložkový doplněk stravy na prostatu Uniprosta.