Ze všech stran jsme bombardováni názvy mnoha potravin a jejich složek, které mají mít blahodárný vliv na naše tělo. Zatímco u některých tušíme, co si pod nimi máme představit a proč jsou pro nás dobré, u jiných nám toto povědomí chybí. Dnes se proto zaměříme na lykopen.
Lidské tělo je fascinující. Na druhou stranu, bez toho, abychom mu dodali důležité látky a živiny z vnějších zdrojů, by nemohlo normálně fungovat. Na to, že máme jíst vitamíny, minerály a stopové prvky jsme zvyklí už od dětství.
Jakmile ale přijde řeč na bylinky, nebo na nějaké složky ovoce a zeleniny, už si tak jistí se svými znalostmi moc nejsme. Což je i jeden z mnoha důvodů, proč nesledujeme aktuální trendy, které by nám mohly být v lecčem i prospěšné.
Dnes si povíme, co je to lykopen a proč se vyplatí začít o jeho vyzkoušení přemýšlet.
Co je to lykopen?
Lykopen je název červeného rostlinného barviva, které řadíme do skupiny karotenoidů. Přisuzují se mu antioxidační účinky. Je totiž jedním z provitamínů vitamínu A. Z toho důvodu bychom si měli dát všichni hodně záležet na tom, abychom ho měli v našem jídelníčku za všech okolností dostatek. (I když, pozor na to. Vitamín A je rozpustný v tucích. Takže, pokud to budete přehánět, můžete se nechtěně předávkovat.)
Účinky lykopenu
Jelikož jde o člena rodiny karotenoidů, je jasné, že má v našich tělech spoustu důležitých úloh.
Mezi ně patří:
- Antioxidační účinky
- Podpora kardiovaskulárního systému
- Podpora normálního stavu pokožky při opalování
- Podpora zraku
- Podpora mozkové činnosti
- Podpora normálního stavu kostní hmoty
Samozřejmě, s užíváním lykopenu se ale pojí i určitá rizika, na která je nutné brát ohledy. V první řadě, lykopen je u lidí nejlépe přijímán, když pochází z rostlinných zdrojů, jejichž je přirozenou součástí. Pokud to s nimi ale přeženete, může se stát, že vám na přechodnou dobu zežloutne kůže.
Lykopen ale nemusí být vhodný pro těhotné ženy, nebo pro lidi, kteří dlouhodobě užívají lékařem předepsané léky. Tyto skupiny by se proto měly o jeho nasazení nejdříve poradit.
Lykopen a prostata
U lykopenu se předpokládá, že může mít pozitivní vliv na snížení rizika některých druhů rakoviny. U mužů pak jde o rakovinu prostaty. Tato informace zatím nebyla uspokojivě doložena výzkumy, takže si budeme muset na nějaké finální stanovisko ještě nějakou dobu počkat. Prvotní náznaky ale vypadají nadějně. Je tedy otázkou, zda vsadíte na rajčata, které ho obsahují, nebo na tablety.
Lykopen v potravinách – zdroje
Jak už to bylo řečeno v předchozích odstavcích, lykopen je přirozenou součástí mnoha potravin, které si čas od času najdou cestu na náš stůl. Jelikož už nyní víte, čím vším vám může být lykopen prospěšný, určitě budete mít větší motivaci je konzumovat co nejčastěji. Kde všude ale lykopen najdete?
Za jeho nejlepší zdroje se považují tyto potraviny:
- Sluncem sušená rajčata
- Rajčatové pyré
- Vodní meloun
- Syrová rajčata
- Papája
- Růžový grep
Jak je vidět, rajčata to vyhrávají na celé čáře. Takže máte o důvod víc se do nějakého rajského jablíčka při nejbližší příležitosti s chutí zakousnout.
Pokud se bavíme o prostatě, je nejlepší lykopen užívat v přírodních doplňcích stravy, které obsahují i další účinné látky na prostatu. Zejména zinek, kopřivu dvoudomou, vrbovku malokvětou, saw palmetto nebo slivoň africkou. Příjem lykopenu ale nemůže nahradit preventivní prohlídky u lékaře. Také byste neměli zanedbávat zdravý životní styl a pravidelnou fyzickou zátěž.