Ledvinové kameny jsou velice nepříjemný zdravotní problém, o kterém nemusíte dlouhou dobu vědět. O slovo se může přihlásit až ve chvíli, kdy se kámen uvolní a začne putovat ven z močového ústrojí. Jak poznat ledvinové kameny? A existuje nějaký způsob, jak si od nich ulevit?
Říká se, že člověk je tím, co jí. A my musíme souhlasit. To, jak se k sobě chováme, má velký vliv na naše celkové zdraví. Dobrým příkladem tohoto tvrzení jsou ledvinové kameny, které mohou vznikat kvůli dlouhodobě špatnému životnímu stylu.
Ne vždy se ledvinové kameny léčí. Lidé, kteří s nimi ale mají nějakou osobní zkušenost, většinou říkají, že putování kamene z těla ven je jedna z nejhorších bolestí, kterou ve svém životě zažili. Proto je důležité vědět jak tento problém vzniká a jak si s ním lze poradit.
S ledvinovými kameny je potíž v tom, že nemusí mít žádné příznaky. Minimálně do doby, než začnou putovat vaším tělem ven.
V takovém případě se mohou projevovat:
- Krví v moči
- Zvracením
- Nevolností
- Změnou barvy a vůně moči
- Horečkou
- Zimnicí
- Častější potřebou jít močit
- Močením v menším objemu
Mezi další příznaky tohoto stavu patří i bolesti a opravdu silné křeče. Vše ale závisí na velikosti kamene. Malé kamínky vám při vylučování nemusí způsobovat žádné potíže.
Nyní se podíváme na to, jak vznikají ledvinové kameny. To nám pomůže lépe pochopit, jakou hrajeme v tomto jevu roli. Když se podíváme na čísla, ledvinové kameny se tvoří především u lidí, kteří mají mezi 20 a 50 lety. Zároveň se uvádí, že problémy s ledvinovými kameny mají spíše muži. Co nemůžeme příliš ovlivnit je i genetika. Pokud měl někdo v rodině ledvinové kameny, existuje celkem velká pravděpodobnost, že jimi budete v nějaké formě trpět také. (I kdyby byly třeba jenom malé.)
Co se týče toho, co máme ve svých rukách, je to jednoznačně váha. Obezita je při vzniku ledvinových kamenů jedním z rizikových faktorů. Dále je na seznamu dehydratace, dieta, která je bohatá na proteiny, cukry a sůl, užívání diuretik a podobně.
Jak ze sebe dostat ledvinové kameny?
Když už se kámen rozhodne vydat na cestu, obvykle to znamená, že musíte tuto nepříjemnou fázi nějak přetrpět. Aby se jeho odchod trochu urychlil, je vhodné pít větší množství tekutin. V ideálním případě by mělo jít o čistou vodu. Vhodné je i pití vody s citronem. Citron totiž obsahuje látky, které mohou narušit strukturu některých typů močových kamenů, díky čemuž mohou jít snáze vypudit. (Samozřejmě, aby to mělo opravdu efekt, museli byste vypít hodně citronové šťávy. I troška ale může nějak pomoci.)
Někteří lidé také nedají dopustit na jablečný ocet, který může zmírnit bolesti při putování kamene z těla ven. Doporučené jsou 2 lžíce jablečného octa, které rozmícháte ve větší sklenici vody. Myslete ale na to, že tento postup není vhodný pro každého. Dlouhodobé pití této tekutiny může způsobit osteoporózu. Také nejde o postup, který by byl vhodný pro lidi s cukrovkou. Nejprve se tedy poraďte se svým ošetřujícím lékařem.
Pokud jsou ledvinové kameny moc velké a mohly by způsobit blokádu, v úvahu přichází operace, v průběhu které je lékaři odstraní chirurgickou cestou. Lékaři vám také mohou předepsat léky, které redukují bolest a předcházejí vzniku zánětů.
Také vám bude s největší pravděpodobností doporučena změna životního stylu. Díky tomuto postupu může dojít k prevenci vzniku dalších kamenů někdy v budoucnu.
Rozpouštění
Pokud mají kameny vhodnou strukturu a nejsou příliš velké, s lékařem se můžete pobavit o jejich rozpouštění. Proč právě s ním? Především proto, že na internetu najdete velké množství tipů, jak na to, které pro vás ale nemusí být bezpečné. Raději se proto obraťte na někoho, kdo tomu doopravdy rozumí a kdo vám dá správné instrukce, jak postupovat.
Dieta
Pokud už je ledvinový kámen venku, je důležité, aby nedošlo k formování dalších. Proto se zaměřte na zlepšení vašeho životního stylu.
V průběhu diety není vhodné konzumovat jídla, která obsahují velké množství soli. (Polotovary, brambůrky, zpracované masné výrobky…). Také do jídelníčku zařaďte zdroje rostlinných bílkovin a snižte příjem těch živočišných.
Také možná budete muset omezit příjem ořechů, rebarbory, špenátu a podobně. Prakticky bez omezení si lze dopřávat nízkotučné mléčné výrobky, brokolici, fazole a další zdravé potraviny.
Bylinky a čaje
Také můžete vyzkoušet pití bylinkových čajů na močové cesty, které se prodávají jak v řetězcích, tak v lékárnách. Myslete ale na to, že tyto čaje nebývají vhodné pro stálou konzumaci. Výrobce obvykle uvádí, jak často a jaké množství čaje by se mělo pít, aby to pro vás bylo bezpečné.
Co se týče konkrétních bylinek, populární je přeslička rolní. Také se užívá kopřiva dvoudomá.
Také můžete vyzkoušet užívání doplňků stravy na močové cesty. Vaši pozornost si zaslouží doplněk stravy UNIPROSTA®.