Stárnutí nedopadá jen na ženy, ale i na muže. Kromě toho, že bojují s vypadáváním vlasů a plešatěním mohou řešit potíže se zvětšenou prostatou. I když jde o delikátní problém, s našimi tipy ji dostanete zase zpátky do formy.
Časté a přerušované močení trápí v pokročilém věku snad každého muže. Zhruba v tu dobu mohou být frekventovanější i infekce močového ústrojí. A to i přesto, že je pánové do té doby znali pouze z reklam a z vyprávění žen. Jak je to možné?
Když na to půjdeme selektivním způsobem, důvodů může být několik. Buď máte oslabené svaly pánevního dna, máte rakovinu nějakého důležitého orgánu, nebo (a to je spolu s první variantou nejvíce pravděpodobné) vás trápí nezhoubně zvětšená prostata.
Abyste se kvůli ní nemuseli trápit, povíme vám, jak potíže s ní poznáte a jak se dají řešit. ✅
Co je to zvětšená prostata?
Abychom se mohli rozmluvit o tom, co se s vaším tělem děje, je nutné si nejprve osvětlit, co prostata je. Jde o malou žlázu, která obklopuje pánskou močovou trubici. Její primární funkcí je tvorba tekutiny, která vyživuje spermie. (Zároveň jim pomáhá dostat se z mužského těla ven.) Proč ale roste?
I když se naše výška během vstupu do dospělosti více méně ustálí (v pozdějším věku můžeme maximálně říkat, že rosteme do země), nejsme celý život stejní. Mění se například vzhled našeho těla a rostou i některé z rysů v našem obličeji. (Dobrým příkladem je třeba nos.) Něco podobného se děje i s prostatou. Čímž dojde k jejímu nezhoubnému zvětšení.
Kvůli němu je prostata oteklá a začne utlačovat močovou trubici. Což začne způsobovat problémy s častým a přerušovaným močením.
Jak ji poznáme?
I když nezhoubně zvětšená prostata neznamená nic až tak závažného, nebo zvláštního, dokáže mužům znepříjemnit život. Především kvůli jejím příznakům, kvůli kterým si mohou způsobit nejedno společenské faux-pas.
Zvětšená prostata se projevuje:
- Neschopností zcela vyprázdnit močový měchýř
- Nočním močením
- Inkontinencí
- Častým nucením močit
- Slabým proudem moči
- Přerušovaným močením
- Náhlým nutkáním močit
- Bolestmi během vykonávání potřeby
- Krví v moči
Všechny tyto příznaky by vás měly automaticky motivovat ke kontaktu s vaším ošetřujícím lékařem, který si vás prohlédne a začne celou situaci řešit.
Léčba zvětšené prostaty
Způsob léčby | Popis |
---|---|
Přírodní přístup | Užívání bylin jako kopřiva, slivoň africká a saw palmetto. Doporučuje se i úprava stravy a omezení kofeinu či alkoholu. |
Léky | Použití léků k uvolnění svalů, hormonální terapie nebo antibiotika při bakteriálním zánětu. |
Chirurgické řešení | Provádí se při neúspěchu jiných metod. Může zahrnovat odstranění části prostaty nebo jiné invazivní zákroky při komplikacích. |
Jakmile se dostanete do ordinace, lékař s vámi udělá krátký pohovor, během kterého zjistí projevy a délku vašich obtíží. Dále provede sérii vyšetření a testů, které mu pomohou vyloučit, že příčina spočívá v něčem jiném, nebo vážnějším.
Lékař může provést:
- Rozbor moči
- Urodynamický test
- Ruční vyšetření prostaty
- Krevní test
- Cystoskopii
- Ultrazvuk, nebo CT
Na základě všech potřebných vyšetření pak stanoví nejvhodnější postup léčby. Ta může být buď přírodní, nebo medikamentózní.
Přírodní léčba zvětšené prostaty
Ne vždy jsou problémy s prostatou natolik vážné, aby se lékař rozhodl ji léčit. Poměrně často tedy odejdete z jeho ordinace odejít s doporučenou změnou životosprávy. Ta může kromě omezení pití kofeinu a alkoholu a ztráty přebytečné hmotnosti zahrnovat i užívání bylinek na prostatu a na močové cesty.
Mezi ty tradiční, které se na tyto potíže používaly v přírodní medicíně, často patří například kopřiva dvoudomá, vrbovka malokvětá, slivoň africká a saw palmetto.
Kopřiva přispívá nejen k podpoře normálního stavu prostaty, ale také podporuje vylučování přebytečné vody z organismu. Na podporu prostaty se také doporučuje i vrbovka malokvětá, která navíc může působit i mírně relaxačně. Naopak slivoň africká může snížit vnímání nepříjemných pocitů na začátku a při ukončení močení. A saw palmetto? To podporuje normální proud moči během vyprazdňování.
Tyto bylinky se běžně nachází ve vícesložkových doplňcích stravy pro muže, které jsou vhodné i pro dlouhodobé užívání. Ve složení by však vedle nich neměl chybět ani lykopen a zinek.
Operace prostaty
Největším zásahem, který můžete v tomto ohledu podstoupit je operace prostaty. K ní se však přistupuje jen v případech, že nezabrala jiná (a obvykle méně invazivní) řešení. Není se tedy čeho bát.
V zásadě se rozlišuje několik přístupů, které mohou lékaři po vzájemné shodě zvolit. Jedním z nich je ten, že se šetrně odstraní přebytečná tkáň z vaší prostaty. (Což se dá udělat radioterapií nebo ultrazvukem.)
V případě, že se u vás objevily nějaké další komplikace, jako je například selhání ledvin, močový kámen nebo naprostá neschopnost zcela vyprázdnit močový měchýř, lékaři pravděpodobně zvolí invazivnější postup. Například takový, že prostatu rozeberou na kusy, nebo vám chirurgicky odstraní některou z částí prostaty přes menší řez v břiše.
Léky na prostatu
Druhou možností, kterou může lékař vyhodnotit jako vhodnou, je léčba prostaty za pomoci léků. Může jít o blokátory, které uvolní svaly vašeho močového ústrojí, čímž zesílí proud tekutiny během močení.
V současné době se vsází i na léky, které upravují hladinu hormonů v mužském těle. Jejich nevýhodou ale může být vliv na potenci a sexuální výkon. Je-li to možné, doktor vám může předepsat i antibiotika na bakteriální zánět prostaty.
Léky na prostatu se nejčastěji používají ve chvíli, kdy změna životního stylu nepřináší očekávané výsledky. A pak také ve chvíli, kdy by mohly problémy se zvětšenou prostatou způsobovat tak velké problémy, že by mohly narušovat nejen každodenní fungování muže, ale také by ho mohly ohrozit na životě a zdraví. (Například by mohlo dojít k neschopnosti vyprázdnit močový měchýř, což vyžaduje akutní zavedení cévky.)
Jak postupovat při problémech s prostatou?
Prvním tipem, se kterým byste měli při svých potížích zároveň i začít, jsou volně prodejné doplňky stravy pro zdraví vaší prostaty. Řada z nich má přírodní složení, takže nezatěžují tělo, tak, jako to dělají některé člověkem vyrobené léky.
Ještě jednou si připomeneme, že k těm úplně nejlepším patří:
– Serenoa plazivá
– Slivoň africká
– Kopřiva dvoudomá
– Vrbovka malokvětá
Tyto bylinky mají příznivý vliv na mužskou vitalitu a zdraví, stejně, jako na normální stav močových cest a prostaty. Jak už ale bylo také uvedeno výše, nezapomeňte ve složení hledat také lykopen a zinek.
Aby vás tolik netrápilo noční močení, konzumaci tekutin přerušte alespoň 2-3 hodiny před ulehnutím. Během dne se také vyplatí pít tekutiny po menších doušcích, ale častěji. Před odchodem z toalety se také ujistěte, že došlo ke kompletnímu vyprázdnění močového měchýře. V neposlední řadě mužskému zdraví prospívá i jídelníček bohatý na vitamíny a antioxidanty a pravidelná fyzická aktivita.
Pokud se ani po tomto zásahu problémy s prostatou nezlepší, nebo dokonce dojde k jejich zhoršení, objednejte se na prohlídku k urologovi.
Zdroje informací
https://www.healthline.com/health/enlarged-prostate – Benigní zvětšení prostaty: Příčiny, příznaky, diagnóza, léčba a komplikace (anglicky)
https://www.healthline.com/health/enlarged-prostate/natural-remedies – 6 přírodních způsobů, jak léčit benigně zvětšenou prostatu (anglicky)
https://www.medicalnewstoday.com/articles/321231 – 10 tipů, jak si ulevit od zvětšené prostaty (anglicky)
https://www.nzip.cz/clanek/459-zvetsena-prostata-lecba – Zvětšená prostata léčba (česky)