Časté močení je někdy opravdová otrava. Sotva totiž odejdeme z toalety, znovu zápolíme s plným močovým měchýřem, kvůli kterému musíme znovu přerušit jakoukoliv činnost. A to vůbec nehovoříme o zvláštních pohledech, kterými nás skenuje naše nejbližší okolí. Jaké má časté močení hlavní příčiny? A jak s ním co nejdříve zatočit?
Močit musíme všichni. To je prostě fakt, se kterým se nedá mnoho dělat. Tělo se tímto způsobem zbavuje odpadních látek, které ledviny nepřetržitě filtrují z krve. Technicky vzato jde tedy o jeden ze způsobů detoxikace.
Co když ale chodíte na malou opravdu každou chvíli a začíná vám to být podezřelé? I když nejde vyloučit, že za tím může být váš aktuální životní styl, tělo může tímto způsobem signalizovat i nějaký zdravotní problém.
Co znamená časté močení a jak se projevuje?
Časté močení je problém, během kterého chodíte vykonávat malou potřebu častěji, než jak se to považuje za běžné. (Což je zhruba osmkrát za 24 hodin.) Tento jev může postihnout prakticky každého. A speciálně pak seniory nad 70 let, těhotné ženy a další skupiny populace. Léčba problému pak závisí nejčastěji na tom, co přesně ho ve vašem případě způsobilo.
Typické příčiny častého močení
Časté močení u žen
Časté močení u žen může souviset s hormonálními změnami, které je v průběhu života čekají. Časté nutkání na močení je například jedním z prvních příznaků těhotenství. S častým močením však mohou zápolit i ženy těsně před menstruací (během PMS) nebo ženy v menopauze, kdy opět dochází ke změnám hormonálních hladin. To vše může způsobovat i časté močení v noci.
Ženy navíc mají další biologickou nevýhodu. Jejich močová trubice je mnohem kratší než ta mužská. Nachází se navíc v bezprostřední blízkosti dalších otvorů, ze kterých se mohou šířit do močové trubice nežádoucí nečistoty. Následkem toho jsou proto ženy náchylnější na infekce močových cest, které se mohou v průběhu života opakovat.
Riziko v tomto směru představuje především pohlavní styk, během kterého existuje zvýšenou pravděpodobnost infekce. Z toho důvodu se ženám doporučuje po jeho skončení neprodleně odejít na toaletu a vykonat malou potřebu, během které se mohou mikroorganismy mnohem snáze odplavit.
Časté močení u mužů
Ani muži nejsou vůči problémům s častým močením zcela imunní. Problémy se ale mohou dostavit až ve vyšším věku, kdy se začne ozývat nezhoubně zvětšená prostata, jež může narušit normální vyprazdňování.
Pozor si také ale dávejte na infekce močových cest, na rakovinu prostaty a na zánět prostaty. Ten může vzniknout třeba i po vystavení těla pohlavně přenosné chorobě při nechráněném styku.
Problémy se zvětšenou prostatou
Problémy se zvětšenou prostatou jsme tu už sice jednou zmínili, ale vzhledem k tomu, kolik mužů ve zralém věku postihují, je důležité si o nich povědět něco trochu víc.
Mezi hlavní projevy nezhoubně zvětšené prostaty tradičně patří:
- Častější nutkání na močení
- Přerušované močení
- Slabý proud moči
- Retence moči
- Noční močení
- Neschopnost kompletně vyprázdnit močový měchýř
- Infekce močových cest
- Močová inkontinence
Není přesně jasné, z jakého důvodu k postupnému zvětšování prostaty u mužů dochází. Zvlášť, když víme, že nezhoubně zvětšená prostata nesouvisí s rakovinotvorným bujením. Není tedy životu nebezpečná.
Má se ale za to, že prostata může tímto způsobem reagovat na přirozený proces stárnutí, kterému se nevyhne nikdo z nás. Také může jít o reakci na pokles mužských pohlavních hormonů a na celkovou životosprávu, na kterou je prostata dost citlivá.
Vzhledem k tomu, že jsou projevy nezhoubně zvětšené prostaty dost podobné rakovině prostaty, určitě nad problémy s močením jen tak nemávejte rukou a nezanedbávejte pravidelnou prevenci u svého urologa. Ten provede vyšetření a sérii jednoduchých testů, na základě kterých může zjistit, zda je s vaším tělem vše v nejlepším pořádku.
Jelikož rakovina prostaty se nejlépe léčí na úplném počátku, nemusíme vám snad vysvětlovat, proč má její případný včasný záchyt takový význam.
Jak se zbavit častého močení?
Když vám lékař nezhoubně zvětšenou prostatu potvrdí, nyní přichází čas zjistit, jak s ní správně zacházet, aby vás časté močení a problémy s ní nepřiváděly k šílenství.
Jednou z hlavních metod může být dlouhodobé užívání přírodního doplňku stravy na podporu normálního stavu prostaty a močových cest. Ten dobrý standardně obsahuje komplex několika bylinek, které mohou být ještě kombinovány s vitamíny a dalšími složkami, které se podporují navzájem.
Ve složení určitě hledejte:
Také ale nezapomínejte na režimová opatření, která vám mohou při úspěšném řešení tohoto problému také velmi ulevit.
Například se doporučuje omezit přísun nápojů s kofeinem a s obsahem alkoholu, protože tyto dvě složky mohou mít dopad na četnost močení. A to i během nočních hodin. Před spaním lze minimalizovat riziko nočního močení tím, že zhruba 2-3 hodiny před ulehnutím snížíte pití tekutin na minimum.
Dále pomáhá:
- Udržování normální tělesné hmotnosti
- Posilování svalů pánevního dna (dobré jsou třeba Kegelovy cviky)
- Zdravý jídelníček s obsahem antioxidantů a vitamínů
Když půjdete na toaletu vykonat malou potřebu, nikam neutíkejte a ještě dodatečně zkuste, jestli v měchýři nezůstal zbytek přebytečné tekutiny, kterou se nepodařilo pustit ven při první vlně močení. Pokud k tomu došlo, vyprázdněte zbytek. Tímto krokem lze přispět i ke snížení rizika vzniku infekcí močových cest, které s tímto bodem velmi úzce souvisí.
Když také ucítíte potřebu na močení, nehrajte si na drsňáka a prostě se běžte vyčůrat. Zadržování moči nemá v tomto případě význam.
Zdroj
https://www.healthline.com/health/overactive-bladder/frequent-urination-women – Časté močení u mužů a žen (anglicky)
https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/15533-frequent-urination – Vše o častém močení (anglicky)
https://www.webmd.com/men/urinating-and-bph – Močení při zvětšené prostatě (anglicky)