Fúzní biopsie prostaty zní hrůzostrašně. Znamená to, že vám budou odebírat vzorky tkáně, které budou následně podrobené dalšímu zkoumání. Jelikož můžete mít z tohoto zákroku strach, povíme vám o něm vše, co potřebujete vědět.
Prevence je důležitá. A to ve všech směrech. Bohužel, co se týká našich reprodukčních orgánů, na ty mile rádi zapomínáme. Do chvíle, kdy nás začne trápit časté močení, či dokonce bolest během něj.
Jelikož ne za všemi problémy nemusí být jen nezhoubně zvětšená prostata, je ve vašem vlastním zájmu podstupovat pravidelné prohlídky u lékaře. V případě, že se mu výsledky vašich vyšetření nezdají, může vám doporučit biopsii prostaty, která pomůže lépe odhadnout povahu vašich potíží.
Jak probíhá biopsie prostaty? A jsou s ní spojená nějaká potenciální rizika?
Co je to biopsie prostaty?
Pod obecným termínem biopsie se nachází úkon, jehož cílem je odebrání pacientovy tkáně. Díky tomu se lékařům povede upřesnit biologickou povahu pacientova zdravotního problému. Lékaři se obvykle zaměřují na odběr tkáně z potenciálně problematického místa. Výhodou této metody je mnohem větší přesnost diagnostiky a relativně malá invazivnost pro pacienta.
Biopsie prostaty pak slouží k diagnostice rakoviny prostaty. I když to zní hrozivě, pokud se na ni přijde včas, máte celkem dobrou vyhlídku na vyléčení.
Jak se provádí?
Když přijdete na zákrok, v jeho průběhu vám doktor odebere jehlou vzorky tkáně. Aby nedošlo k poškození zdravých tkání, lékař použije k navádění jehly ultrazvuk. V některých případech se tento zákrok provádí za použití lokální anestezie, která zajistí znecitlivění zasaženého místa.
Biopsie prostaty většinou trvá jen chvilku. Kvůli použití anestezie nebývá považována ani za bolestivou. Odlišné druhy biopsie, které vyžadují řez, mohou být delší.
Bolestivost biopsie prostaty
Pokud vás lékař uvede do částečné, nebo úplné anestezie, biopsie obvykle nebolí. Můžete ale cítit drobné píchnutí, když doktor odebere vzorek tkáně. Není proto nutné se této procedury bát.
Výsledky vám lékař dodá podle rychlosti laboratoře. Obvykle vám výsledek sdělí osobně. Ale může vám ho říct i po telefonu. Záleží na jeho zvyklostech.
Následky a rizika biopsie prostaty
Žádný zákrok není úplně bez následků. Krátce po zákroku není neobvyklé krvácení po biopsii prostaty.
Dále se můžete setkat s:
- Necitlivostí (které bývá způsobená umrtvením)
- Mírným nepohodlím, které trvá zhruba 1-2 dny
- Krví v moči, ejakulátu atd.
Pokud se tyto příznaky zhoršují, místo toho, aby se začaly zlepšovat, jde o důvod, který by vás měl přimět kontaktovat lékaře.
Co se týče negativních dopadů biopsie prostaty, moc jich není. Stejně, jako u jiného poškození tkáně je největším rizikem sepse, která může vést (v těžkých případech) až k úmrtí pacienta.
Mezi její varovné projevy patří:
- Zrychlený tlukot srdce
- Horečka
- Zimnice
- Zmatenost
- Problém s dýcháním
- Bolest a nepohodlí
- Zpocená kůže
Opět platí, že v případě těchto příznaků je vhodné zavolat lékaři, nebo do nejbližšího zdravotnického zařízení, kde vám bude poskytnuta náležitá péče. Jinak se ale nemáte čeho bát.
Nezapomínejte ale na to, že problémům se dá nejlépe předcházet tím, že budete pravidelně docházet na zdravotní prohlídky ke svému lékaři. Ten vám může také doporučit dlouhodobé užívání doplňků stravy na prostatu. Zvolit byste měli takový, který má komplexní složení.
V jeho obsahu hledejte:
Dlouhodobé užívání doplňků stravy s těmito látkami zajistí, že vaše prostata dostane komplexní péči, která je potřeba pro její správné fungování.