I když množství moči, které naše tělo vyprodukuje, sleduje jen málokdo, existuje stav, během kterého močíme víc, než jak se považuje za normální. Tento stav se jmenuje polyurie a je pro něj typické neustálé odbíhání na malou. Co ji způsobuje? A dá se nějak léčit?
V průměru chodíme na toaletu (během 24 hodin) zhruba osmkrát, abychom vyprázdnili svůj močový měchýř. Za normální množství vyprodukované moči se pak považují zhruba 2-3 litry denně. S tím, že v noci se produkce moči snižuje, aby nedocházelo ke zbytečnému narušování spánku.
U některých lidí se však může stát, že množství vyprodukované moči za jeden den výrazně přesahuje množství obvyklých tří litrů. A tím pádem musí na toaletu chodit během dne mnohem častěji než ostatní.
Čím je polyurie způsobená? A dá se proti ní efektivně bránit?
Co je to polyurie?
Jak už bylo uvedeno výše, polyurie je stav, během kterého tělo produkuje nadměrné množství moči. Někdy může být za tímto jevem špatně nastavený životní styl, poměrně často ale souvisí i s nějakým probíhajícím onemocněním, které při řešení vyžaduje asistenci lékaře.
Projevy a příznaky
Hlavním projevem polyurie je časté nutkání na močení a neustále naplněný močový měchýř, se kterým musíme odbíhat každou chvíli na toaletu.
Následkem polyurie navíc může docházet k dalším problémům. Například mohou být ve větší míře zatěžovány ledviny. A docházet může i k větší ztrátě hydratace, která je nezbytná pro fungování řady tělesných procesů a pro normální stav tkání. A pozor si lidé musí dávat i na doplňování vitamínů, minerálů a dalších látek, které se účastní metabolických procesů.
Nejčastější příčiny polyurie
Polyurie má tři hlavní možné příčiny, od kterých se následně odvíjí to, jak k ní přistupují lékaři.
Existuje:
- Polyurie z nadměrného přísunu tekutin
- Osmotická polyurie
- Endokrinní polyurie
Asi nejjednodušším problémem je polyurie z nadměrného přísunu tekutin, která může vzniknout poté, co v jeden moment vypijete příliš mnoho vody, nebo jiné tekutiny. Jejím řešením je, že upravíte množství tekutin, které přes den pijete. A pak by mělo být vše v pořádku.
O něco náročnější je osmotická polyurie, během které se do moči dostávají aktivní látky. Za osmotickými látkami totiž může následovat další voda, kterou k sobě stahují. Jednou z látek, která toto umí, je glukóza, která se vylučuje během onemocnění diabetem. Osmoticky však může v tomto směru působit například i vápník.
Nejsložitější pak bývá endokrinní polyurie, kdy tělo reaguje na neadekvátní produkci hormonů, které se podílí na udržování objemu tekutin v těle. Mezi zdravotní problémy, které mohou mít na tento jev vliv, patří třeba diabetes insipidus.
Samozřejmě ale nelze vyloučit ani vrozené poruchy, které mohou s polyurií v nějaké míře souviset.
Jak řešit problémy s močením?
Na polyurii je určitě vhodné vyzkoušet zdravější životní styl. Ten by měl zahrnovat lepší plánování pitného režimu během dne. Pokud pijete příliš mnoho tekutin, a to například i těch močopudných, snažte se jejich množství snížit.
Také dávejte pozor na konzumaci citrusového ovoce a některých druhů exotického koření, ke kterým patří například i kari. Má se totiž za to, že právě tyto složky potravy mohou mít na produkci moči a její množství také určitý dopad. Pokud samozřejmě problém nezmizí, navštivte ošetřujícího lékaře, který odhalí, zda nemáte diabetes.
Někdy však může být polyurie také pouze zdánlivá. A to ve chvíli, kdy muže trápí přerušované močení, jehož následkem není mnohdy možné kompletně vyprázdnit močový měchýř.
Vyzkoušet proto můžete i doplněk stravy na podporu prostaty a močových cest s obsahem:
Zdroj
https://cs.wikipedia.org/wiki/Polyurie – Polyurie (česky)
https://www.healthline.com/health/urination-excessive-volume – Vše o polyurii (anglicky)