Každý dospělý muž by měl v průběhu života navštěvovat urologa, který pravidelně kontroluje stav a zdraví prostaty. Jednou z diagnostických metod je odběr vzorku krve, ze kterého se dá zjistit hladina PSA. Zvýšená hladina PSA v krvi obvykle signalizuje, že muž má potíže s prostatou, které se musí začít řešit. Musí zvýšená hladina PSA nutně znamenat rakovinu? A jak vyšetření probíhá? Na to vše se podíváme níže.
Muži nechodí k lékařům moc rádi. Mají pocit, že když jim nic vážného není, lékař by je zbytečně zkoumal a ještě by při výkonu své práce našel něco jiného, co by museli začít řešit. Mnozí se tedy drží filozofie, že zdravý člověk nemá u lékaře co dělat. Asi vám nemusíme vysvětlovat, že tento postoj není v dlouhodobém horizontu přínosný, protože během prevence může odborník odhalit počínající stádium různě vážných nemocí, které se pak mohou úspěšně vyléčit, nebo snáze dostat pod kontrolu.
Co vše byste měli vědět o měření PSA v krvi?
Co je to PSA (prostatický specifický antigen)?
Prostatický specifický antigen, nebo také zkráceně PSA, je serinová proteáza, kterou produkují prostatické buňky. Působí na zkapalnění mužského semene a je důležitá i pro normální pohyb spermií. V normální situaci se PSA vyskytuje v krvi jen ve velmi malém množství. Ke zvýšení volného PSA v krvi se v těle musí začít odehrávat nějaká patologie, kterou musíte začít nějak řešit. Než se ale vyděsíte, zvýšená hladina PSA nemusí nutně znamenat, že máte rakovinu prostaty.
Správná hodnota PSA v krvi
Normální hladina PSA v krvi se často rozděluje podle věku muže. Pokud je vám mezi 40 a 49 lety, horní hranice se pohybuje kolem 2,5 ng/ml. Pokud jste muž mezi 50 a 59 lety, hranice se posouvá na 3,5 ng/ml. Muži mezi 60 a 69 lety mají hranici 4,5 ng/ml. Ti, kteří překonají věk 70+ nakonec mají posunutou hraniční úroveň na 6,5 ng/ml.
Co ovlivňuje hodnotu PSA?
Jak už jste to asi poznali z předchozího odstavce, na hladinu PSA v krvi má vliv to, kolik je vám let. Je přirozené, že jakmile pokročí, dojde k mírnému zvýšení PSA.
Co se týče zdravotních problémů, PSA v krvi může poukazovat na:
- Zánět prostaty
- Nezhoubně zvětšenou prostatu
- Infekci močových cest
- Rakovinu prostaty
V některých případech může hladinu PSA v krvi ovlivnit i hodně intenzivní cvičení, zvlášť, pokud se mu věnujete cca 2 dny před testem. (Pak mohou u některých lidí vzniknout falešně pozitivní výsledky.) Výsledek testu může ovlivnit i vyšetření prostaty a zavedení cévky. Z toho důvodu se doporučuje, aby mezi těmito výkony a odběrem krve proběhlo krátké čekání. Jelikož s vámi lékař obvykle vede pohovor a svému oboru dobře rozumí, nemusíte se bát, že byste nevěděli, jak máte postupovat.
Jak probíhá vyšetření?
Každý z nás je před důležitým vyšetřením nervózní, nemáte se ale čeho bát. Měření PSA probíhá tak, že vám lékař, nebo sestra, nabere krev, která se pak pošle do laboratoře. Pokud se vám dělá špatně, můžete požádat, aby vám byla krev nabírána vleže. Také se před odběrem krve doporučuje pít mírně zvýšené množství tekutin, které zajistí, že nebudete mít hustou krev, která nepůjde správně (a hlavně rychle) nabrat. Pokud máte studené ruce, zkuste si je před odběrem zahřát. (Někdy pomáhá pustit si na ruce teplou vodu, která zlepší prokrvení končetiny.)
Jak snížit PSA v krvi?
Na problémy s prostatou dobře pomáhají přírodní doplňky stravy na prostatu, které obsahují lykopen, slivoň africkou, vrbovku malokvětou, kopřivu dvoudomou a saw palmetto. Lykopen je červené barvivo, které se nachází například v rajčatech, a které dovede snížit riziko vzniku rakoviny prostaty. Také dovede snížit hladinu PSA v krvi, což se může projevit při dalších měřeních.
Další jmenované bylinky jsou zase známé pro své účinky na nezhoubně zvětšenou prostatu, která způsobuje častější nutkání močit, slabý proud moči, časté noční močení a mnoho dalších (zdánlivě malých) nepříjemností, které ale mohou významně ovlivnit vaši vnitřní pohodu.
Vyzkoušejte český doplněk stravy pro muže UNIPROSTA®, který tyto látky obsahuje, a který vám nabídne komplexní péči o prostatu.