Stalo se vám někdy, že jste se chystali někam odcestovat, nebo jít na důležitou schůzku, ale nemohli jste se nikam hnout, protože jste museli každých pět minut odbíhat na toaletu? V tom případě můžete mít problém s hyperaktivním močovým měchýřem. Jak se projevuje? A dá se nějak léčit?
Pokud se vám chce neustále na malou, není to úplně normální. Někteří lidé ale tento problém mají a nedovedou si s ním poradit. Hyperaktivní močový měchýř je přitom docela ošemetná záležitost, protože časté přerušování hovoru, nebo neustálé zastavování při cestování, může na jejich okolí působit minimálně divně.
Co hyperaktivní močový měchýř způsobuje? A existují nějaké tipy, jak se ho dá zbavit?
Příznaky hyperaktivního močového měchýře?
Vzhledem k častému nutkání močit se může u lidí, které trápí hyperaktivní močový měchýř, objevovat močová inkontinence. To určitě není příjemné a nikdo se s tím ze zcela pochopitelných důvodů veřejně nechlubí.
Mezi dalšími projevy objevíme:
– Akutní a nekontrolovatelnou potřebu jít močit
– Časté močení
– Noční močení
Ne u každého se projevuje hyperaktivní močový měchýř stejně. U někoho může jít dokonce o reakci na nějakou stresující záležitost.
Hyperaktivní močový měchýř u mužů a žen
Hyperaktivní močový měchýř je mnohem častěji problémem žen. Úplně se ale nevyhýbá ani mužům. U mužů je problém s hyperaktivním močovým měchýřem propojen s problémovou prostatou. Zvětšená prostata může znemožňovat kvalitní vyprázdnění měchýře, takže dochází k jeho rychlejšímu naplnění a k nechtěnému úniku moči.
U žen je problém s hyperaktivním močovým měchýřem častější v období menopauzy, ale může se objevit i v kterémkoliv jiném věku.
Nejčastější příčiny
Kromě výše zmíněných příčin se za hyperaktivním močovým měchýřem schovávají i další důvody.
Mezi podezřelé patří:
- Nadměrné pití tekutin v průběhu krátkého časového úseku
- Užívání léků, které zvyšují produkci moči
- Infekce močových cest
- Pití kofeinu a alkoholu
- Nedostatečně vyprázdněný močový měchýř
- Abnormalita močového ústrojí
- Blokáda močového ústrojí (například močový kámen)
Jak tedy vidíte, může vám pomoci i drobná změna vašeho současného životního stylu.
Léčba
Lékař obvykle vykoná sérii vyšetření, jejichž cílem je zjistit, jestli je s vaším močovým traktem všeho v pořádku. Kromě odběru vzorku moči může vyžadovat cystoskopii, nebo sono močového ústrojí. Pokud je problém vážnějšího charakteru, lékař vám může doporučit operaci močového měchýře. Mnohem častěji se ale doporučuje změna životního stylu, která zahrnuje i dietu.
Bylinky na hyperaktivní močový měchýř
Na hyperaktivní močový měchýř pomáhají i bylinky, které lze najít v doplňcích stravy pro podporu normálního stavu prostaty.
V těch kvalitních objevíte:
– Saw palmetto
– Slivoň africkou
– Vrbovku malokvětou
– Kopřivu dvoudomou
– Lykopen
A mnoho dalších složek, včetně zinku, který se spojuje s podporou plodnosti. Myslete na to, že tyto doplňky stravy je nutné užívat dlouhodobě pro jejich maximální účinek.