Hodně mužů se vůbec nestará o zdraví svojí prostaty. Ve dvaceti, nebo ve třiceti to možná není až takový problém. Po vstupu do středního věku se ale může neaktivita stát osudnou. Udeřit totiž může rakovina prostaty. Jaký je postup operace prostaty a jak probíhá rekonvalescence? Na to vše si odpovíme právě v tomto článku.
Ženy se o své reprodukční zdraví začínají starat ještě před dosažením své plnoletosti. U mužů to tak ale bohužel až tak časté není. Dlouho těží z toho, že nic nepotřebují, až je jednoho dne začnou sužovat problémy s močením, erektilní dysfunkcí a prostatou.
Problém je v tom, že oproti ženám nejsou zvyklí o svých intimních problémech mluvit. Jak ve skupině svých přátel, tak přímo s lékaři. Což vede k tomu, že je buď ignorují, nebo se snaží pomoci si sami. To ale nemusí být vždycky moudré, protože nezhoubně zvětšená prostata, zánět prostaty a rakovina prostaty mají dost podobné příznaky. A protože do sebe nemůžeme vidět, může se stát, že naše sebediagnostika hned na začátku selže.
Nejlepším způsobem, jak se vyhnout operaci prostaty, je včasná prevence. Co když ale došlo na nejhorší a na vaši nemoc se přišlo až pozdě?
Jaké existují metody operace prostaty?
Typů zákroků, které jsou v současné době nejvíce využívané, existuje několik. Mezi ty nejběžnější patří klasická operace, laserová operace nebo endoskopický zákrok. Berte ale v úvahu, že i tak existují některá nepříjemná rizika operace prostaty, se kterými se budete muset po jejím absolvování (minimálně nějakou dobu) potýkat. O tom si ale povíme až o pár odstavců níže.
Klasická operace prostaty (chirurgický zákrok)
Prvním, a patrně i nejstarším řešením, je klasická operace prostaty, která je otevřeným chirurgickým zákrokem. Využívají se v ní dva přístupy. Při tom prvním vám chirurg nařízne oblast mezi pupkem a stydkou kostí. Druhou variantou je řez mezi análním otvorem a šourkem. Zatímco první typ řezu přes břicho lékařům umožní odebrat i lymfatické uzliny, druhý tuto možnost nemá. Oproti tomu, druhý typ operace je rychlejší. Vedlejším účinkem ale může být vyšší riziko erektilní dysfunkce. V obou případech bývá pacient v úplné, nebo v částečné anestezii.
Laserová operace prostaty
Pokud máte jen problémy s močením, za které může diagnostikovaná nezhoubně zvětšená prostata, doktor vás může poslat na laserovou operaci prostaty, jejímž cílem je zkvalitnění průtoku moči močovou trubicí. Jedná se o velmi šetrnou metodu, která nevyžaduje žádný řez. Do močové trubice se zavede optické vlákno, které dovede odstranit zúžení, které je způsobené tlačením prostaty směrem dovnitř. Nevýhodou této operace je nepochybně to, že nemusí být u každého dokonale účinná.
Endoskopický zákrok
Lepší průchodnost močové trubice dokáže zajistit i endoskopická operace prostaty, která funguje prakticky na totožném principu, jako laserová operace. Lékař vám zavede do močové trubice endoskop, který taktéž dokáže odstranit přebytečné části prostaty.
Lázně po operaci prostaty
Rehabilitace po operaci prostaty může probíhat v rámci lázeňského pobytu. Ten kromě lékařských prohlídek často zahrnuje i speciální lázeňské procedury a cvičení, které má zamezit dlouhodobé inkontinenci, nebo erektilní dysfunkci. V řadě případů si ho hradí pacienti sami.
Únik moči po operaci prostaty
Jedním z největších problémů, se kterým se můžete po operaci prostaty setkat, je únik moči. Technicky vzato, prostata, jejíž středem močová trubice prochází, má schopnost její proud v jistém smyslu regulovat. Když o ni tedy přijdete, projeví se to právě tak, že můžete mít horší schopnost ovládat svou malou potřebu. Operace prostaty navíc může ovlivnit i svaly, které jsou důležité pro normální ovládání měchýře. Nejběžněji se pro řešení těchto obtíží používají Kegelovy cviky, ale není vyloučeno, že vám urolog doporučí širší harmonorgam léčby.
Prostata potřebuje z vaší strany maximální péči. Proto byste se měli kromě návštěv urologa zaměřit i na užívání přírodních doplňků stravy na prostatu.
Ty by měly obsahovat následující látky:
Kombinace těchto látek podporuje normální stav prostaty a močových cest. Myslete ale na to, že je potřeba je užívat dlouhodobě.