Když vás začne trápit nezhoubně zvětšená prostata, musíte se potýkat s řadou jejích nepříjemných projevů. Jelikož si kvůli některým můžete začít připadat jako méně schopný chlap, zaměříme se na přehled bylinek na prostatu, které by vám mohly přijít k ruce.
Ač zvětšená prostata neohrožuje náš život, může být v mnoha situacích dost otravná. Najednou musíte přemýšlet, kolik toho přes den vypijete, protože se vám chce v jednom kuse na malou. A když už se dostanete na toaletu, tak na ní strávíte půl dne, protože se tekutinám nechce ani trochu ven.
Přidejme k tomu ještě časté noční močení, které narušuje spánek vašeho protějšku a ovlivňuje vaši denní soustředěnost a pracovní výkon, nebo častější infekce močového ústrojí a je skoro jisté, že budete hledat všechny možné i nemožné způsoby, jak se tohoto nešvaru, který trpí poměrně dost mužů, kteří překročili hranici středního věku, zbavit.
I když už možná perfektně ovládáte techniku Kegelových cviků, možná jste ještě nezkusili bylinky na zvětšenou prostatu.
Bylinky, jako řešení problémů s prostatou
Byliny se nacházejí všude kolem nás. I když je poměrně často přehlížíme (nebo si o nich dokonce myslíme, že jsou jen obyčejný plevel), nebýt jich, naši předkové přišli o možnost účinné léčby mnoha zdravotních problémů.
I když dnes máme na dosah všechna možná léčiva, řada lidí se k bylinám postupně vrací. Především kvůli tomu, že neobsahují člověkem vyrobenou chemii. (Ač je na jednu stranu účinná, na straně druhé může zatěžovat tělo.) Z toho důvodu by měli byliny na prostatu vyzkoušet všichni, které netrápí žádné závažné zdravotní problémy a kteří jen touží po posílení její normální funkce.
Serenoa plazivá je účinná při léčbě příznaků, jako je příliš časté močení, problém se zahájením nebo udržením močení a potřeba močit během noci.
Které bylinky to jsou?
Kdo se trochu zajímá o botaniku, ten ví, že bylin existuje spousta. My se ale zaměříme jen na ty, o kterých se hovoří v souvislosti s mužským reprodukčním systémem. Co myslíte. Znáte je?
Saw palmetto
Mezi účinné byliny na prostatu řadíme Saw palmetto. (Nebo také jinak serenou plazivou.) Možná vás to překvapí, ale kdybyste ji hledali ve volné přírodě, zjistili byste, že jde o zakrslou palmu, která je v mnoha teplých končinách považována za okrasu. Patrně nejcennější jsou její plody, které se přidávají do širokého spektra doplňků stravy.
Saw palmetto může:
- Odvrátit ztrátu vlasů
- Udržet normální stav močového ústrojí
- Udržet normální stav prostaty
- Bojovat proti zánětům (obsahuje totiž antioxidanty)
- V určité míře ovlivňovat hladinu mužských hormonů
Několik studií naznačuje, že serenoa plazivá je účinná při léčbě příznaků, jako je příliš časté močení, problém se zahájením nebo udržením močení a potřeba močit během noci.
Kopřiva dvoudomá
Královnou bylinek je ta, která roste i v našich domácích podmínkách. Není jí žádná jiná bylina, než kopřiva dvoudomá. (Které se snažíme už od dětství mermomocí vyhnout.) Tu znávaly už naše babičky a prababičky. Ty z ní vařily polévku, pekly z ní velikonoční nádivku, přidávaly ji do čaje, nebo si z ní dělaly posilující odvar na vlasy.
Kořen kopřivy dvoudomé se v Evropě také hojně používá k léčbě nezhoubně zvětšené prostaty. Studie na lidech naznačují, že kopřiva v kombinaci s dalšími bylinami (zejména saw palmetto) může být účinná při zmírňování příznaků, jako je snížený průtok moči, neúplné vyprázdnění močového měchýře, kapání po močení a neustálé nucení na močení. Tyto příznaky jsou způsobeny zvětšenou prostatou, která tlačí na močovou trubici.
Taky může působit na:
- Záněty
- Zvětšenou prostatu
- Příznaky alergie
- Krevní tlak
- Krevní cukr
Užívání kopřivy je považováno za bezpečné. Při manipulaci s ní je ale potřeba dávat pozor na to, aby u vás její žahnutí nevyvolalo silnější alergickou reakci, která by mohla ohrozit váš život. (To ale platí pro případy, kdy přijdete do kontaktu s čerstvou kopřivou.)
Vrbovka malokvětá
Naše krasojízda ještě zdaleka nekončí. Další rostlinou na našem seznamu je vrbovka. Ta má taktéž spoustu zajímavých účinků, na které se vyplatí brát ohled.
Namátkou jde o vliv na:
- Močové cesty
- Zánět prostaty
Vzhledem k účinkům se dává poměrně často do bylinných čajů a do doplňků stravy, které podporují mužské reprodukční a močové ústrojí. Také ale může podpořit relaxaci, která je při řešení problémů také velmi důležitá.
Slivoň africká
Poslední účinnou bylinou na prostatu je slivoň africká. Taktéž se o ní hovoří v souvislosti s mnoha zajímavými benefity, kterými může oblažit náš den.
Dokáže:
- Působit na nezhoubně zvětšenou prostatu
- Zmírnit příznaky prostatitidy
- Zmírňovat záněty
- Posílit močové cesty
- Zmírnit bolesti břicha
- Zvýšit libido
Starší přehled z roku 2000 uvádí slivoň africkou jako nejlepší alternativní prostředek na příznaky nezhoubně zvětšené prostaty. Výzkum ukázal, že účinky pygea jsou ve srovnání s léky mírné, ale přesto významné. Studie z roku 2012 dokonce naznačila, že slivoň africká může pomoci zpomalit růst buněk prostaty, které jsou zodpovědné za její zvětšení.
Nejlepší bylinky na prostatu
- Saw palmetto
- Kopřiva dvoudomá
- Vrbovka malokvětá
- Slivoň africká
- Kotvičník zemní
Kotvičník
Další rostlinou, které se rozhodně vyplatí věnovat zvýšenou pozornost, je kotvičník zemní. Jde o nenápadnou bylinu s drobnými kvítky, která se nachází i v Evropě. Znali ji dokonce už starověcí Číňané a Indové. Obě civilizace ji používaly ve své tradiční lidové medicíně.
Kotvičník se spojuje s:
- Příznivým vlivem na srdce
- Vyšším libidem
Také se o něm říká, že má močopudné účinky a že má pozitivní vliv na imunitní systém. Co se týče vedlejších jevů, kotvičník je obvykle dobře snášený. Ve výjimečných případech však může způsobit křeč v žaludku, nebo reflux. Co se týče jeho účinků na močové cesty, někdy se kotvičník zemní používá i při vypuzování močových kamenů, které by mohly v krajním případě způsobit nežádoucí blokádu.
Další látky, které jsou důležité pro zdravou prostatu
I když se výše uvedené bylinky používají v tradiční lidové medicíně na prostatu a močové cesty dlouhodobě, nejde o jediné látky, které by měl dobrý doplněk stravy na podporu normálního stavu močových cest mít.
Ve složení určitě hledejte beta-sitosterol. Jedná se o látku, která se nachází v mnoha rostlinách. Nemá vliv na velikost prostaty, ale může pomoci vyprázdnit močový měchýř a zajistit silnější proud moči. Může zlepšit i další příznaky nezhoubně zvětšené prostaty. Také by v něm neměl chybět selen, který se považuje za antioxidant. A určitě neignorujte ani lykopen. I když na velikost prostaty nemá vliv, může podpořit procesy, které jsou důležité pro její normální chování a funkci.
Bylinné doplňky stravy na prostatu
Asi se shodneme na tom, že nebudete chodit po lese, ani po loukách a koukat, co kde roste. Kromě toho, že je to časově náročné u nás nenajdete všechno. Z toho důvodu zkuste dlouhodobé užívání volně prodejných doplňků stravy, které jsou na bázi vitamínů a bylinek. Mnohé z nich jsou navíc vhodné i na podporu normálního stavu močových cest a prostaty a jsou na přírodní bázi.
Vzhledem k výše uvedenému je snad navíc jasné, že kvalitní doplněk pro muže by měl obsahovat jak saw palmetto, slivoň africkou, vrbovku malokvětou či kopřivu dvoudomou, tak další látky, které se mohou během péče o močové cesty a prostatu vzájemně podpořit.
Zdroje informací
https://www.mountsinai.org/health-library/herb/saw-palmetto – Saw palmetto (anglicky)
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S037887410300014X- Tribulus na močové cesty (anglicky)
https://www.mountsinai.org/health-library/herb/stinging-nettle – Kopřiva dvoudomá (anglicky)
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S092544390500013X – Role lykopenu (anglicky)
https://www.webmd.com/men/prostate-enlargement-bph/enlarged-prostate-supplements-remedies – Prostředky na zvětšenou prostatu (anglicky)